Çevrimiçi STEM Eğitimi

 

Ekim - Kasım 2019 dönemi derslerine kayıtlar başlamıştır: 

Adobe Connect sistemi üzerinden çevrimiçi etkileşim ve mesleki deneyim paylaşımına dayalı Çevrimiçi STEM Dersleri öncelikle STEM Lider Öğretmen Mesleki Gelişim Programını başarıyla bitirmiş olan öğretmenlerimize yöneliktir. Ancak her dersin kendine özgü kabul şartları içerisinde tüm öğretmen ve öğretmen adaylarımızı ilgileri dahilindeki derslere önkayıt yaptırmak üzere davet etmekteyiz. Tüm derslerin ortak bazı noktaları şu şekildedir:

  • Ders kontanjanları 15 öğretmen ya da öğretmen adayı ile sınırlıdır.
  • Her ders 7 hafta boyunca bir saat çevrimiçi ortamda canlı olarak yürütülmektedir.
  • Derslere devam zorunluluğu vardır.
  • Dersler kayıt edilmekte ve dönem boyunca tekrar izleyebilmeniz için erişiminize açık kalmaktadır. 
  • Belirli bir dönemde en fazla bir derse kayıt olabilirsiniz.
  • Her dersin bir bitirme ödevi vardır.
  • Dersleri başarıyla bitiren öğretmen ya da öğretmen adaylarımıza ilgili dersin Ders Bitirme Belgesi verilmektedir.
  • Derslerin yüksek lisans kredisi olarak sayılabilmesi konusunda Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsüne başvurulmalıdır. 
  • Ders ücreti 400TLdir.

Kayıt formunu doldurduktan sonra eğer dersin ön şartlarını sağlıyor ve kontanjan dahilinde ön kaydınızı kabul edebiliyor isek size e-posta ile ulaşacağız. Lütfen iletişim bilgilerinizin eksiksiz olduğunu kontrol ediniz. 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScTe3SlKhR4MXKe9A40-oIrZEBkxnoTitClTYSLaVVQAdLaXA/viewform

 

Özel Yetenekli Öğrencilerin Eğitimi

Anahtar Kelimeler: Ziyaretçi, Paydaş ve Uzman statüsünde tüm üyelerimize açıktır

Yazarlar: İbrahim Evren Özer

Ocak-Mart döneminde açılmıştır. Dersin hedef kazanımları: Bütünleşik Öğretmenlik Çerçevesi içinde yapılan çalışmaları özel yetenekli öğrenciler için bireyselleştirebilmek; Bilim ve Sanat Merkezleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak ve özel yetenekli öğrencilerin tanılama araçları ve eğitim programı aşamalarını tanımak; TÜBİTAK ve benzeri kuruluşların düzenlediği proje yarışmalarını ve hazırlık süreci, TÜBİTAK/CERN projeleri ve bu projelere katılım sağlama süreci hakkında bilgi edinmek.

Devam

STEM ve Hesaplamalı Düşünme (Computational Thinking)

Anahtar Kelimeler: Ziyaretçi, Paydaş ve Uzman statüsünde tüm üyelerimize açıktır

Yazarlar: Başak Helvacı Özacar

Ocak-Mart döneminde açılmıştır. Dersin hedef kazanımları: Hesaplamalı düşünmenin fen bilimleri, matematik ve diğer bilimlerdeki uygulamalarına aşinâlık kazanma; STEM ders planlarınızda kullanabileceğiniz çeşitli kaynaklar, araçlar, uygulamalar ve ortamlardan haberdar olma; STEM ders planlarınızda ve uygulamalarınızda disiplininizi hesaplamalı düşünme becerileri ile bütünleştirebilme

Devam

Yenilikçi Veri Toplama ve Analiz Araçları ile STEM

Anahtar Kelimeler: Ziyaretçi, Paydaş ve Uzman statüsünde tüm üyelerimize açıktır

Yazarlar: Senem Süral

Ocak-Mart döneminde açılmıştır. Dersin hedef kazanımları: Veri toplama ve analiz araçlarının STEM ders planları içerisinde kullanılan örneklerinin incelenmesi; Veri toplama ve analiz yapılabilecek araç ve sensörleri tanımak; Veri toplama araçlarını kullanarak STEM etkinlikleri oluşturmak; Veri toplama ve analizi sonucunda oluşturulan matematiksel modeli yorumlamak

Devam

erkenSTEM Uygulama ve Ders Tasarımı Süreçleri

Anahtar Kelimeler: Ziyaretçi, Paydaş ve Uzman statüsünde tüm üyelerimize açıktır

Yazarlar: Mehmet Duran Öznacar

Ocak-Mart döneminde açılmıştır. Dersin hedef kazanımları: erkenSTEM Bütünleşik Öğretmenlik Çerçevesini ve mantıksal temellerini sınıf içinde öğrenmeye yönelik olarak uygulayabilmek; erkenSTEM içerisinde örnek ve geliştirilmesi gereken uygulamaları ayırt edebilmek; 21. yy becerileri konusunda sıkça yapılan hata ve uygulama zorluklarını belirleyebilmek; Özgün sınıf içi erkenSTEM dersleri geliştirebilmek; Diğer meslektaşlar ile işbirliğini artırabilmek; Veli ile erkenSTEM özelinde etkileşim stratejilerini geliştirebilmek.

Devam