BAUSTEM Haberler

Kanguru Matematik Sempozyumu
06 Nisan 2019 - Okunma Sayısı: 1285

Bu sene ikincisi düzenlenen Kanguru Matematik Sempozyumu,  ülkenin dört bir yanından gelen öğretmenlerin ve akademisyenlerin katılımıyla 6- 7 Nisan 2019 tarihinde Nesin Matematik Köyü’nde gerçekleştirildi.

 

Programın ilk günü, yurt dışında kanguru matematik temsilcileri olan Prof. Dr. Meike Akveld ve Prof. Dr. Michael Lambrou, MEB - Eski Talim Terbiye Kurulu Başkanı İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Erdoğan ve Matematik Köyü kurucusu Prof. Dr. Ali Nesin tarafından yapılan açılış konuşmaları ile başladı. Daha sonra moderatörlüğünü Prof. Dr. İrfan Erdoğan’ın yaptığı, Prof. Dr. Emin Karip (Öğretim Üyesi, TEDMEM Direktörü, Eski Talim Terbiye Kurulu Başkanı), Prof. Dr. Adnan Baki (Öğretim Üyesi Karadeniz Teknik Üniversitesi) ve Prof. Dr. Betül Tanbay (Öğretim Üyesi Boğaziçi Üniversitesi) konuşmacı olduğu “Geçmişten Geleceğe Matematik ve Eğitimi” adlı panel gerçekleştirildi. Panelin ana konusu dünden yarına matematik eğitimi idi. Eski Talim Terbiye Kurulu başkanlarının da panelde olması ile birlikte MEB kitapları, içerikleri ve değerler eğitimi hakkında konuşuldu. Panelin ardından eş zamanlı gerçekleştirilen sunumlarla ilk gün programı sona erdi.

 

Programın 2. gününde ise atölyeler yer alıyordu. Hem yurtiçinden hem de yurtdışından öğretim üyeleri matematikte materyal geliştirmeden modellemeye, teknolojiden matematikte STEM etkinliklerine kadar geniş bir yelpazede matematik eğitimi açısından tecrübelerini katılımcılarla paylaştılar.  Sadece matematik ve matematik eğitiminin konuşulduğu, yorumlandığı, tartışıldığı, paylaşıldığı bir etkinlik oldu.