AyşeNil İlkokullar için STEM Kitapları 
Öğretmen Destek Alanı

AyşeNil İlkokullar için STEM Kitapları Öğretmen Destek Alanı hikaye ve etkinlik kitapları kullanılarak yürütülecek eğitim ve öğretim sürecinde öğretmenlere destek olmak amacıyla hazırlanmıştır. 

STEM programınız çerçevesinde kullandığınız kitap isimlerinin olduğu sayfalara giderek ilgili sayfanın altında, etkinlik ve program kitaplarında kaynak gösterilen linklere ulaşabilir, dokümanları sayfa altlarındaki dosya bölümünden indirebilirsiniz. 


Program Hakkında Bilgi:


İlkokullar için STEM programı, STEM: Bütünleşik Öğretmenlik Çerçevesinin bilişsel süreç yöntemlerini tematik olarak yorumlamaktadır (Bakınız Corlu, 2017). Bu yorum dört farklı tema içerir: 

  • Makineler Dünyası,
  • Yeşil Dünyamız,  
  • Bilişim Dünyası,
  • Hayal Dünyası. 

Her tema farklı bir STEM disiplinini ve farklı bir Bilgi Temelli Hayat Problemini (BTHP) merkeze almaktadır. Somuttan soyuta doğru sırayla merkeze alınan disiplinler mühendislik, fen bilimleri, teknoloji, ve matematik olarak sıralanmaktadır. İlkokul 1. sınıftan (okul öncesi için de adapte edilebilir) 4. sınıfa kadar her seviyede sınıf seviyesine göre farklılaşan kazanımlar doğrultusunda sunulan BTHP'lere ekip halinde çalışan öğrenciler tarafından çözümler geliştirilmesi istenmektedir. Programda bir tema için sekiz hafta ayrılmış olup, her akademik dönemde iki tema üzerine çalışılmaktadır. 

Programı uygulayan öğretmen ve öğrencilere beş farklı kaynak sunulmaktadır;

  • program kitapları (öğretmenler için plan ve rubrikler), 
  • etkinlik kitapları, 
  • hikaye kitapları
  • AyşeNil sitesi ve diğer sosyal medya hesapları (Twitter, Pinterest, Youtube)
  • InTeachAR uygulaması
  • (Yakın bir gelecekte) e-portfolyo sistemi ile değerleme sistemi

InTeach AR uygulamasını indir: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.BAUSTEM.inTeachAR&hl=trhttps://itunes.apple.com/us/app/inteach-ar/id1425911876?mt=8


Bu video editörlüğünü Doç Dr. M. Sencer Çorlu'nun, ülkemizin usta çocuk hikayecisi Ayşe Nil'in konsept danışmanlığı ve yazarlığını yaptığı İlkokullar için STEM kitaplarının, deneyimli animasyoncu Özgül Gürbüz öncülüğünde CreatixR tarafından AR uygulaması ile zenginleştirilmesi sürecini anlatmaktadır. Bu video kitaplarımızın en önemli kullanıcılarından Bahçeşehir Koleji için çekilmiştir.

Bahçeşehir Üniversitesi BAUSTEM Merkezi, İlkokullar için STEM programını uygulayacak öğretmenler için Ağustos ve Eylül aylarında tema içerik ve uygulamaları ile program kavramsal çerçevesine yönelik tanıtım programları düzenlemektedir. Bu eğitimlere ek olarak BAUSTEM, yüzyüze çalıştaylar, çevrimiçi Webinar uygulamaları ile de program uygulayıcısı öğretmenleri destekleyebilmektedir. 2019-2020 akademik yılı ile birlikte İlkokullar için STEM programını uygulayacak öğretmenler için çevrimiçi öğretmen eğitimi programını başlatmayı planlamaktadır.