BAUSTEM Haberler

HOUR OF CODE'17 ETKİNLİĞİ ÜÇ ÜNİVERSİTENİN EŞ ZAMANLI KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
07 Aralık 2017 - Okunma Sayısı: 68

7 Aralık Perşembe günü üç üniversiteden öğrencilerin eş zamanlı katılıyla gerçekleştirilen Hour of Code etkinliği ile şimdi kodlama zamanı dedik.

Bahçeşehir Üniversitesi BAUSTEM Merkezi, Texas A&M University ve İstanbul Medeniyet Üniversitesinin eş zamanlı online bağlantı ile gerçekleştirdiği etkinliğe, farklı yaş gruplarından 200 den fazla öğrenci katıldı. Etkinlik sırasında Ankarada kongrede bulunan BAUSTEM Direktörümüz Doç.Dr. Sencer Çorluda Esenboğa Havaalanından bir grup öğretmenimiz ile birlikte etkinliğe online olarak bağlandı. Programlama dilini yeni öğrenmeye başlayanlara yazdırılan klişeleşmiş ilk kod olan Merhaba Dünya kodundan yola çıkarak, katılımcılar da online bilgisayar bağlantısı üzerinden birbirlerine Merhaba ve Howdy diyerek yaklaşık bir saat süren kodlama çalışmalarına başladılar. 

  

İnnovasyonun giderek önem kazandığı ve teknoloji ile kontrol edilen 21. yüzyıl dünyasında kodlamayı öğrenmek demek, hayatımızın her anlamında kullandığımız ve yararlandığımız hizmetlerin nasıl çalıştığını anlamak demektir. Kodlamayı öğrenen öğrenciler farklı fikirler yürütme becerisi kazanacak ve de STEM yaklaşımında da önemle vurgulanan farklı disiplinlerle bağlantı kurarak gerçek yaşam sorunlarına çözüm üretmekte bir adım önde olacaklardır.