Blog Yazıları

TI-Innovator Hub Teknolojisi

Anahtar Kelimeler: TI-Innovator hub, Kağan İnan

Yazarlar: Kağan İnan

TI-Innovator Hub Teknolojisi: Bölüm 1


1. Giriş

TI-Innovator Hub, STEM derslerinde kullanılabilecek Texas Instruments’ın (TI) geliştirmiş olduğu yeni bir eğitim kitidir. Özellikle çocukların kodlama becerilerini geliştirmek için tasarlanmış olan Innovator Hub’ı, TI grafik çizen hesap makineleriyle veya bilgisayarınızdan kolayca programlayabiliyorsunuz. Diğer platformlardan en büyük farkı, grafik hesap makinesiyle olan bağlantısından dolayı matematik ve fen derslerini gerçek hayatta deneyimlemenize yardımcı olmasıdır. Üzerinde dahili olarak RGB LED, ışık parlaklık sensörü ve hoparlör geliyor. Basit STEM uygulamalarınızı başka bir modüle ihtiyaç duymadan yapabiliyorsunuz.

Kartın üzerinde bulunan grove bağlantıları sayesinde birçok sensörü doğrudan bağlayarak kullanabiliyorsunuz. Grove’ın yeterli olmadığı durumlarda ise üzerinde bulunan breadboard portundan istediğiniz sensörü veya komponenti Hub’a bağlamak mümkün.


1.1. Teknik Olarak TI-Innovator Hub

 1.1.1.   Hardware

-      3 adet grove giriş portu

-      3 adet grove çıkış portu

-      20 tane breadboard bağlantısı için pin çıkışı

-      I²C portu

-      Mini USB Portu (TI grafiksel hesap makinesine bağlantı için)

-      Micro USB Portu (Harici olarak kartı beslemek için)


 1.1.2.   Üzerindeki Komponentler


1.       Işık Parlaklık Sensörü. Hub komutlarından BRIGHTNESS yazarak erişebilirsiniz.

2.       Kırmızı LED. Hub komutlarından LIGHT yazarak erişebilirsiniz.

3.       Hoparlör. Hub komutlarından SOUND yazarak erişebilirsiniz.

4.       RGB LED. Hub komutlarından COLOR yazarak erişebilirsiniz.

 

A.      Yeşil yardımcı güç LED’i

B.      Yeşil güç LED’i

C.      Kırmızı hata LED’i


1.1.3.   Bütünleşik ÇıkışlarSol taraf - Veri toplamak için 3 tane grove portu:

    • IN 1 ve IN 2 3.3V güç sağlıyor

    • IN 3 5V güç sağlıyor


Sağ taraf - Çıkışları kontrol etmek için 3 tane grove portu:

• OUT 1 ve OUT 2 3.3V güç sağlıyor

• OUT 3 5V güç sağlıyor


Alt taraf - Işık Sensörü ve 2 port:

 • I2C haberleşme portu

    

• DATA Mini-B portu. Hub’ı hesap makinesine veya bilgisayarına takmak için kullanacağımız port


Üst taraf - 2 farklı port:

     Micro USB portu, harici olarak kartı beslemek için kullanılıyor. Ayrıca Hub’ın yazılımını güncellemek için bu portu kullanıyoruz.

    Breadboard bağlantısı için ayrılmış 20 tane pin. Bu pinler sayesinde istediğimiz sensör ve modülleri karta bağlayabiliyoruz. 3.3V ve 5V güç alternatifi de sunuyor.


 2. TI-Innovator Hub ile Neler Yapılabilir?

Basitçe Arduino benzeri kartlarla ne yapabiliyorsanız bu kartla da yapabilirsiniz. Ancak veri toplamak ve bu veriyi analiz etmek diğer kartlar için daha uzun bir süreç alıyor. Innovator Hub ve TI grafiksel hesap makinesi, sizin için bu işlemi hallediyor. Veri toplama ve verinin analizini yapmayı eğlenceli bir hale getiriyor.

Özellikle STEM uygulamaları için geliştirilen kartta, hız-zaman denklemlerini, serbest düşüş grafiğini veya sıcaklık sensörüyle topladığınız verinin regresyon analizini kolayca yapabiliyorsunuz. İsterseniz ışık sensörünü kullanarak kendi melodilerinizi oluşturabilir ve insanları hayrete düşürebilirsiniz J


Ayrıca TI size ekstra modüller sunuyor. TI-Innovator Rover ve bir kalem yardımıyla grafiklerinizi kağıda çizdirebilir veya uzaklık sensörü kullanarak bulunduğunuz odanın alanını hesaplatabilirsiniz. Kısaca TI-Innovator Hub ile yapabilecekleriniz hayal gücünüze kalmış!


3. Nasıl Programlarım?

TI-Innovator Hub’ı programlamak için birçok seçeneğiniz var. TI-84 Plus CE veya TI-Nspire™ CX hesap makinelerini kullanarak programlamak mümkün. Ayrıca bilgisayarınıza yükleyeceğiniz Arduino IDE ile aynı yazılımı kullanan Energia IDE ile de programla yapabiliyorsunuz.

 Not: Eğer Energia IDE ile kartı programlarsanız TI grafik hesap makinesiyle olan iletişimini sağlayan yazılım içerisinden silincektir. Bu durumda https://education.ti.com/en/product-resources/sketch-update adresinden online olarak yazılımını tekrar yüklemeniz gerekecektir.

 TI-84 Plus ve TI-Nspire™ CX için https://education.ti.com/en/products/micro-controller/ti-innovator adresinden yazılımı edinerek hesap makinenize yükleyip programlamaya hazır hale getiriyorsunuz. Bu işlemden sonra hesap makinenizin program bölümünde Hub için özel bir bölüm açılıyor ve komutları ordan seçiyorsunuz. 


4. LED yakma uygulamamızı yazalım!

İlk uygulamamız olarak bir klasik olan LED yakma programımızı yazalım. Bu yazıda TI-84 Plus CE-T ve TI-Innovator Hub ve veri kablosunu kullanıyorum.


1. TI hesap makinesine kartımızı bağlıyoruz ve program menüsünden New diyerek yeni bir sayfa açıyoruz.

2. Programımızın adını istediğiniz bir şey koyabilirsiniz. Ben Blink koydum.

3. ”enter”a basarak program ekranına geliyoruz. Komut eklemek için “prgrm” menüsünün sekmesi olan Hub’a geliyoruz.

 4. Bu uygulama için 1. seçenekteki ‘Send (“SET…’ komutunu kullanıyoruz. Komutu seçin ve “enter”a basın.


5. Açılan ekranda değerini değiştirebileceğiniz seçenekleri görüyoruz. 7. seçenekteki “LIGHT”’i seçerek “enter”a basıyoruz.


6. Komut program ekranımıza kopyalandı. Şimdi ışığı yakmak için “Send(“SET LIGHT ON”)” yazarak satırı tamamlıyoruz. Bu komut LED’in yanmasını sağlayacak.

7. Tekrar Hub menüsünden Wait komutunu seçiyoruz ve “Wait 1” diyerek akışın 1 saniye duraklamasını sağlıyoruz. Bu LED’in 1sn boyunca açık kalmasını sağlayacak.

8. LED’i kapatmak için 1. satırda yaptığımız işlemi tekrar yapıyoruz ve ON yerine OFF yazıyoruz.

9. Programımız bitti. Şimdi 2nd>mode tuşlarına basarak ana menüye dönüyoruz. prgm menüsünden EXEC altındaki BLINK (veya adını ne koyduysanız) seçeneğini seçip 2 kere “enter”a bastığınızda kartın üzerindeki kırmızı LED’in 1 sn boyunca yanıp söndüğünü göreceksiniz.


Bu uygulama basit şekilde Hub’ı nasıl programlayabileceğimizi gösteriyor. Önümüzdeki sayıda ise kod döngülerini, grafik çizdirmeyi ve veri toplamayı göreceğiz.


Texas Instrument Hesap Makineleri

Anahtar Kelimeler: TI84, T3turkey, Yunus Emre Doğan

Yazarlar: Yunus Emre Doğan - Hisar Eğitim Vakfı Okulları Matematik Öğretmeni

Texas Instrument Grafik Çizen Hesap Makineleri ile ilgili bu blog T3Turkey tarafından desteklenmektedir.

TI84 ile Doğrusal RegresyonLineer (doğrusal) ilişkiler fen ve sosyal bilimlerin bir çok alanında irdelenip yorumlanmakta ve STEM: Bütünleşik Öğretmenlik Çerçevesinin bilişsel yöntemlerinden matematiksel modelleme için hem ortaokul hem de lisede kullanılabilecek bir yöntem sunmaktadır.


TI-84 grafik hesap makinelerinin istatistik fonksiyonları ile bu ilişkiler çok rahat bir şekilde incelenebilmektedir. Lineer regresyon sonucu üretilen tabi ki bir doğru denklemidir ve veri gerçek hayattan elde edilebilmektedir. Gerçek hayattan verinin nasıl toplanıp, TI84e aktarılabileceği üzerine her geçen gün yeni sensör teknolojileri geliştirilmektedir. Bu teknolojiler bugün oldukça düşük maliyetlere inmiştir. Bu konuda bloggerdaşım Kağan İnanın Hub Teknolojisini incelediği yazılarını takip etmenizi tavsiye ederim. 


Bu ilk video destekli blog girişimizde gerçek hayattan toplanmamış listede verilen iki değişkene ait değerleri kullanacağız. Bu şekilde lineer regresyon ve bu regresyona ait denklemin nasıl elde edileceğini anlatan videoyu paylaşıyorum.


x

2

5

6

9

11

y

6

9

11

16

17


Ayrıca grafik ekranında regresyon denklemine ait grafik ile ikili verilerin aynı anda görülerek oluşturulan denklemin veri grubunu en iyi ifade eden uyum doğrusu olduğunu da gözlemleyebilirsiniz.